wtorek, 28 października 2008

Pionierzy kina. Bracia Lumiere


Louis Lumiere i Auguste Lumiere

Reżyserzy, aktorzy, a przede wszytkim ojcowie kinematografii.
Wymyślili maszynę, podobną do wspołczesnej kamery, którą nakręcili wspólnie kilka krótkometrażówek. Po raz pierwszy zostały one wyświetlone 28 grudnia 1895r. w Salonie Indyjskim w podziemiach paryskiej Grand Cafe przy Bulwarze Kapucynów.
Ich pierwszym filmem było "Wyjście robotnic z fabryki Lumiere".
* Wyreżyserowane przez nich filmy zostały po raz pierwszy wyświetlone 28 grudnia 1895 r. Historycy uzanli tę datę za narodziny kinematografii.
* Louis Lumiere opatentował kinematograf 13 lutego 1985 r.


wtorek, 21 października 2008

Kino ,jako kłamstwo wszechczasów (początki)...Charlie Chaplin


Sir Charles "Charlie" Spencer Chaplin

Charlie Chaplin był niezwykły. Może to i banał, ale w epocy, w której prawie każdy może pokazać się na ekranie i jeszcze na tym zarobi, warto przypomninać sobie o Legendach. Chaplin był twórcą postaci Trampa, którą rozwijał przez ponad 40 lat. Tramp był wzruszający, bezradny, ale i złośliwy czy małostkowy. Chaplin był uosobieniem przesady, nienaturalnego perfekcjonizmu, który autentycznie wzruszał. Chaplin to też człowiek, o którym mówiło się w kontekście jego pozaekranowych osiągnięć. Był przecież zaradnym biznesmanem, który dzięki swojemu talentowi został milionerem, mogącym realizować swoje własne wizje. Chaplin to też amator kobiet, najczęściej za młodych, aby mogło się obyć bez kłopotów. I lewicujący komunista "oskarżony"o żydowskie pochodznie przez Hitlera. Chaplin był wielkim magiem kina, którego w końcu samo kino i widzowie odrzucili, aby pod koniec życia znów go umieścić na piedestale. Legenda, instytucja, romantyk i cynik.
Osiągnięcia , Żarty, Potknięcia i Myśli
10 kwietnia 1972 roku, niemal w przededniu swych 83 urodzin Sir Charles Spenser Chaplin odebrał swego honorowego Oskara przyznanego mu przez hollywoodzką Akademię Filmową za: "nieoceniony wkład, jaki wniósł w uczynienie filmu sztuką naszego stulecia" - jak brzmiała sentencja uzasadniająca werdykt. "Ten, którego geniusz przekształcił przemysł filmowy w sztukę naszego wieku" ukazał się milionom widzów z nieodłącznymi akcesoriami swej sztuki: melonikiem i laseczką.
Charlie Chaplin ma swoją "gwiazdę" na chodniku sławy przy 6751 Hollywood Blvd.
Pomimo, że tak długo mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych, nigdy nie został obywatelem tego państwa.
Słynne gadżety, których używał w swych filmach, osiągają teraz na aukcjach niebotyczne ceny. W 2004 roku sprzedano laseczkę z filmu "Dzisiejsze czasy" za... 92 tysiace dolarów, a dwie pary wąsików, które przyczepiał sobie podczas zdjęć do "Dyktatora" kupiono za 58 tysięcy dolarów!